Chociaż większość z nas czas karnawału łączy głównie z Wenecją czy Rio de Janeiro, tu w Grecji Karnawał ma się nadzwyczajnie dobrze!
Być może wielu z Was miało okazję przekonać się na własnej skórze, czym jest Karnawał czyli po gr. Apokries będąc w tym samym czasie w Grecji jednak oprócz najbardziej znanego Karnawału w Patrze, istnieją inne, równie piękne w tradycji jak i różnorodności.

Zaczniemy więc od północno-wschodniej Grecji (Tracji) a mianowicie od Xanthi (gr. Ξάνθη).

apokries ks

To miasto położone w górach na wschód od Salonik. Klimat miasta nieco różni się od pozostałej Grecji, szczególnie wyspiarskiej ale w dni karnawału zmienia się nie do poznania! Temperaturę na zewnątrz podgrzewają tańce – również te ludowe, które są jego znakiem rozpoznawczym. W tym roku Karnawał w Xanthi obchodzi 52-lecie! Co roku przyjeżdża tu ponad 100 tys. osób, by uczestniczyć w ciekawych atrakcjach jakie oferuje samo święto jak władze miasta. Ze względu na fakt, iż Xanthi znajduje się na „skrzyżowaniu” wielu kultur nazywane jest „Miastem tysiąca kolorów i tysiąca smaków”.

Kolejny Karnawał to Apokries w Kozani (gr. Κοζάνη).

apokries ko Miasto znajduje się w prefekturze Zachodniej Macedonii (Epir). Oficjalnie uznany i organizowany przez władze miasta od 1938 swoje początki ma jeszcze w poprzednim wieku. To niezwykły spektakl różnorodności, tańca, ognia i dobrego humoru. W Kozani większość atrakcji odbywa się na głównym placu miasta, gdzie można zobaczyć różne zwyczaje karnawałowe jak i bardzo ciekawe wieczory z poszczególnymi ‘regionami’ Grecji czy też powiew Wschodu Azji Mniejszej, dzięki mieszkańcom, którzy kultywują tradycje swych greckich przodków nie mieszkających dziś już na tamtejszych terenach.

Następny wielki Karnawał, tym razem wyspiarski odbywa się na Krecie w Rethymno (gr. Ρέθυμνο).

apokries reth1

To trzecie co do wielkości miasto tej niezwykłej wyspy. Znajduje się w połowie drogi pomiędzy dwoma najczęściej odwiedzanymi ośrodkami turystycznymi Chania i Iraklio.

Wenecki charakter miasta jest tu widoczny na każdym kroku a stare miasto wraz małym weneckim portem dodaje uroku i sprawia wrażenie podróży w czasie, która w trakcie karnawału jest niezwykłym przeżyciem. Oficjalne początki sięgają 1914 roku ale o wiele wcześniej znajdują się wzmianki o różnych ciekawych atrakcjach, których głównymi bohaterami byli mieszkańcy miasteczka. „Kreteński Karnawał” to jego druga nazwa a szczególnie inspirującą tradycją pokoleń jest „Pościg za ukrytym skarbem” (Κυνήγι του κρυμμένου Θησαυρού), który w roku 1993 stał się pretekstem do współzawodniczenia różnych osób działających w zespołach o jak najszybsze dotarcie do skarbu!

Ostatnim, przez wielu nazywany największym, karnawałem jest ten odbywający się w Patrze (gr. Πάτρα) największym mieście Półwyspu Peloponez.

apokries pa

Według doniesień początki hucznego obchodzenia karnawału datuje się na 1829 rok, a zapoczątkował je pewien bogaty kupiec, który to w gronie najbliższych i przyjaciół we własnym domu zorganizował wielkie przyjęcie z muzyką i tańcami. Pierwsze kroki wielkiego karnawału to lata po 1900 roku. Po wielu historycznych przejściach, karnawał z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę chętnych do zabawy i wspólnego świętowania. Zawsze uroczystość zakończenia odbywa się na molo św. Mikołaja, gdzie przy towarzyszeniu muzyki można podziwiać pokaz sztucznych ogni!

Tekst: Karolina Swatnk-widget