Zwyczaje i obrzędy greckie

Jako matka wychowująca swojego pięcioletniego synka w małej greckiej wiosce, gdzie nie ma Polaków, ani niczego co by Polskę przypominało, muszę codziennie staczać walkę pomiędzy moją miłością do ojczyzny i wszystkich jej zwyczajów a tolerancją wobec zupełnie obcego kraju. Najtrudniejsze jest to, kiedy mój syn na przedstawieniu przedszkolnym - przebrany w strój Ewzona, śpiewa hymn narodowy Grecji albo jak na boisku bawi się z kolegami w „zabijanie wroga” (z powodów historycznych w Grecji uważa się za niego Turków). Oczywiście, na ile jest to jednak możliwe, staram się zawsze zachowywać polskie tradycje, uczyć piosenek patriotycznych oraz celebrować każde polskie święto. Dziś rano, z radością obudziłam go szklanką wody, tłumacząc, że jest lany poniedziałek. Po solidnym prysznicu z węża ogrodowego (pogoda nam na to pozwoliła) postanowiłam zrobić mu jakiś primaaprilisowy żart.

Add a comment

25 marca 1821 roku Grecja proklamowała niepodległość od Imperium Ottomańskiego. Święto to ma charakter religijny i jest połączone ze Świętem Zwiastowania (Evangelismos) - jest to jedne z najważniejszych świąt w kościele prawosławnym, jest pamiątką Zwiastowania Marii Pannie przez archanioła Gabriela.

Add a comment

I tak zastanawiam się ilu z Polaków mieszkających z Grecji zagłębiło ten temat? Czy Grecy mieszkający w Polsce zagłębiają się z kolei z nasze narodowe święta ? Czy w ogóle ludzie mieszkający za granicą próbują zrozumieć historię kraju, w którym mieszkają ? Przyznam się szczerze, że będąc prawie 8 lat w związku z Grekiem dopiero półtora roku temu zaczęłam interesować się tą tematyką .

Add a comment

Palenie powieszonego Judasza, wystrzały z broni palnej, dynamitu, pieczone jagnięta, spalona broda duchownego i masa radości – czyli grecka – huczna, wesoła Wielkanoc…

Add a commentnk-widget