Wszystko w życiu sprowadza się do dobrego wyboru. Również wybór odpowiedniego roweru dla nas samych powinien być przemyślany. Jak każdy wybór, tak i ten nie jest łatwy ale mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będzie Wam znacznie łatwiej znaleźć ten idealnie pasujący do Was.

Za czasów mojego dzieciństwa posiadanie roweru tzw. składaka było szczytem marzeń większości dzieciaków. Nie pamiętam dokładnie, kiedy pierwszy raz zaczęłam marzyć o rowerze, ale było to naprawdę wcześnie, bo moje pierwsze pieniądze na rower zarobiłam mając lat 5. Pomagałam dziadkowi całe wakacje zwozić drzewo z lasu. Miałam to szczęście wychować się w Bieszczadach i lasy były moim drugim domem więc taka” praca “ była wielką przyjemnością. Była to moje pierwsze poważne zajecie. Jak więc dostałam już wynagrodzenie, musiało być ono dobrze wydane. Nadszedł wielki dzień - wypłata. Wiedziałam na co chcę wydać pieniądze więc schowałam je głęboko do kieszeni i jak to dziecko pobiegłam bawić się z innymi dziećmi. Niestety, nie wiem jak to się stało, ale kiedy wróciłam do domu i sięgnęłam do kieszeni pieniążków nie było - zgubiłam je. Płakałam ponad tydzień, ale musiałam się ogarnąć i zacząć marzyć o rowerze dalej, bo marzenia się spełniają. I tak kupno roweru musiało poczekać.

W dzisiejszych czasach mamy jednak trochę utrudnione zadanie, jeżeli chodzi o kupno roweru. Owszem mamy znacznie większą możliwość w wyborze rowerów, ale co zrobić, kiedy nie masz pewności, który najbardziej pasowałby do Ciebie. Wchodzisz do sklepu lub przeglądasz ogłoszenia - a tam tysiące różnego rodzaju rowerów no i teraz pytanie który?

rower wybor1

Wybierając rower, trzeba to dobrze przemyśleć, by później nie żałować. Pomogę Wami przygotować się do tego i spróbuję rozwiać wszelkie wątpliwości co do tak ważnego zakupu.

Przede wszystkim musimy zdecydować do czego ma służyć nam rower. Dojeżdżać tylko do pracy i tyle? Wtedy musimy wziąć pod uwagę fakt, by rower był lekki, na każdą pogodę i wygodny w transporcie miejskim.

Jeżeli jednak chcemy prócz dojeżdżania do pracy robić wypady poza miasto wtedy patrzymy jeszcze jakie trasy nas by cieszyły. Lasy ciężkie tereny z błotem kałużami górki z górki wtedy kupujemy górski, przełajowy lub gravela. Nadal zwracamy uwagę na ciężar roweru, bo będziemy go jeszcze podnosić i wnosić do metra.

Jeżeli jednak nie będziemy jeździć po trudnym terenie to trzeba zwrócić swoją uwagę w stronę rowerów fitness, miejski lub elektryczny składany.

Jak widzisz wybór jest ogromny. Musisz przede wszystkim pomyśleć jakim typem rowerzysty chciałbyś być. Wraz z kupnem roweru wiążą się kolejne wydatki i w zależności od rodzaju roweru takie będą dodatkowe akcesoria do niego. Poniżej przedstawiam Wam krótką charakterystykę podstawowych rodzajów dwuśladów. Jeżeli jednak nie znajdziesz wśród wybranych przykładów tego co szukasz, wierz mi jest jeszcze sporo alternatyw.

rower typ

Rower górski - charakteryzuje się dość mocną, a przez to cięższą ramą i grubymi oponami z agresywnym bieżnikiem pozwalającymi na łatwiejszą jazdę po bezdrożach. Wszystkie „górale” wyposażone są też w amortyzowany widelec. Także napęd takiego roweru dostosowany jest do jazdy w terenie i daje użytkownikowi duży zakres biegów, również tych „miękkich” ułatwiających podjeżdżanie.

Trekkingowy - rower turystyczny z kołami 26” lub 28” służący do jeżdżenia po drogach utwardzonych i naturalnych nawierzchniach podczas wycieczek rowerowych trwających od co najmniej kilku godzin do kilkunastu dni. Rower trekkingowy może mieć zamontowany bagażnik i sakwy przednie oraz tylne, mieszczące wyposażenie rowerzysty na nawet kilkudniową wycieczkę pod namiot.

Miejski - posiadają ramy o dwóch profilach. Pierwszy cechuje charakterystyczna górna rura, w drugim typie ten element jest mocno obniżony. Obniżony profil znacznie ułatwia wsiadanie i podróżowanie nawet w sukience. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest wygodna, wyprostowana pozycja podczas jazdy. Na ten komfort wpływa też szerokie i dobrze wyścielone siodełko oraz duże, 28 calowe koła. Jednoślad miejski posiada wszystko, co jest potrzebne do wygodnego podróżowania. Miękkie siodełko, wyposażony jest w błotniki, bagażnik oraz standardowe oświetlenie. Do tego można dokupić całą masę innych dodatków. Dzięki temu przemierzanie miasta staje się bardzo komfortowe.

Szosowy - rower szosowy przeznaczony jest do dynamicznej jazdy po szosie. Pierwszą cechą charakterystyczną tych rowerów, są właśnie wysokie, 28-calowe obręcze, na których założone są cienkie opony o grubości nie przekraczającej zazwyczaj 23mm. Takie opony umożliwiają szybką jazdę. Drugą cechą charakterystyczną jest wydłużona rama, zmuszająca kolarza do jazdy w pochylonej pozycji. Trzecia rzecz, to przerzutki. Na korbie widoczne są najczęściej 2 zębatki o większej średnicy niż w zwyczajnym rowerze, a z tyłu 6-11 Ostatnią kwestią jest kierownica-najczęściej z tzw. barankiem.

roewer kross

Crossowy - rower na kołach 28 cali z geometrią ramy podobną do rowerów górskich. Charakteryzują się mniejszym skokiem amortyzatora i zdecydowanie węższym ogumieniem. To dobry wybór dla miłośników długodystansowych wycieczek po zróżnicowanych terenach, także szutrowych bezdrożach. Rama roweru crossowego umożliwia pełną zabudowę o akcesoria turystyczne.

rower gravel

Gravel - Cechują się zaawansowanym stopniem funkcjonalności, komfortem jazdy oraz dynamiką na doprawdy rozmaitych nawierzchniach. Nadaje się na każde warunki i każdą szosę. Rower typu gravel to taka wygodna przełajówka. Z bardziej wyprostowaną pozycją za kierownicą, większym rozstawem kół, często z możliwością założenia dużo szerszych opon oraz bagażnika. Kierownica w tych rowerach to tzw. baranek, ale z lekko rozszerzonym dolnym uchwytem. Długa górna rura, wysoka główka ramy i krótki mostek przekładają się na zwinne i pewne prowadzenie.

rower fitness

Fitness - są odpowiedzią na potrzeby rowerzystów, którzy trenują intensywnie i lubią codzienny, intensywny wysiłek oraz szybką jazdę. Z powodzeniem można z nich korzystać także w codziennych sytuacjach. Geometria rowerów fitness została zmieniona względem tradycyjnych rowerów wyczynowych tak, by zapewnić sportową pozycję bez nadmiernego zmęczenia - kokpit roweru jest uniesiony, górna rura nieco krótsza. Ramy rowerów fitness umożliwiają montaż błotników, bagażnika.

rower elektryczny
Elektryczny posiada dwa źródła zasilania. Jedno to klasyczna siła naszych mięśni, a drugie to akumulator zasilający silnik elektryczny. Przy mniejszym wysiłku można zatem osiągać wyższe prędkości bądź ograniczać zmęczenie. Moc takiego urządzenia może wynosić maksymalnie 250 W. Elektryczny rower to świetna alternatywa dla poruszania się w mieście. Wadą roweru elektrycznego może być jego waga.

Poniżej podaję linka, gdzie możecie znaleźć polskich producentów rowerów warto przyjrzeć się i naszym markom.

https://roweroweporady.pl/polskie-rowery-najwieksza-lista-producentow/

Teraz po krótkiej charakterystyce każdego typu możesz zdecydować, na których dwóch kółkach chciałbyś przemierzać świat. Życzę Ci cudownych chwil na Twoich pierwszych dwóch kółkach.

Sylwia Czajkowskank-widget