Nowe badania prowadzone przez naukowca greckiego pochodzenia, dr Marię Ikonomopoulou, wykazały, że pająki ptaszniki mają właściwości przeciwnowotworowe, które mogą zabijać komórki czerniaka u ludzi i powstrzymywać ich przed rozprzestrzenianiem się.

Zainspirowany peptydem znalezionym u brazylijskiego pająka Acanthoscurria gomesiana, o którym wiadomo, że ma właściwości przeciwnowotworowe, naukowcy z australijskiego instytutu badawczego QIMR Berghofer i University of Queensland postanowili zbadać jad ptasznika, ponieważ niesie on peptyd o podobnym charakterze chemicznym.

„W naszych eksperymentach laboratoryjnych odkryliśmy, że australijski peptyd pająka jest skuteczniejszy w zabijaniu komórek raka czerniaka i powstrzymaniu ich przed rozprzestrzenianiem się niż brazylijski. Dodatkowo australijski peptyd nie wywiera toksycznego wpływu na zdrowe komórki skóry. Kiedy przetestowaliśmy go na ludzkich komórkach czerniaka w laboratorium, zabił większość z nich” – powiedziała dr Maria Ikonomopoulou.

Wiele lat pracy czeka dr Ikonomopoulou ale wczesne wyniki wyglądają obiecująco. Przyszłość może sprawić, że jad stanie się podstawą nowych metod leczenia raka.

„Te odkrycia skłoniły nas do dalszego badania potencjału bioaktywnych związków pochodzących z jadu w leczeniu czerniaka, chorób wątroby, otyłości i metabolizmu we współpracy z przemysłem biofarmaceutycznym” - dodała.

opr. Paulina Hędrzaknk-widget