Naukowcy przeanalizowali DNA należące do przedstawicieli kultury minojskiej i mykeńskiej, które uważa się za pierwsze europejskie cywilizacje. Analiza pokazuje m.in., że Minojczycy i Mykeńczycy mają wspólnych przodków.

Badaniem starożytnych kultur zajęli się specjaliści z Howard Hughes Medical Institute (HHMI), University of Washington i Max Planck Institute w Jenie, a swoje wyniki opisali na łamach pisma „Nature”.

Minojczycy, jak wyjaśniają autorzy pracy, żyli na Krecie między 3100 a 1050 r. p.n.e. Ten związany z morzem lud budował wyszukane pałace, z których jeden był tak złożony, że mógł stać się podstawą mitu o Labiryncie i żyjącym w nim Minotaurze.

Z kolei Mykeńczycy, którzy ostatecznie podbili Minojczyków, mieszkali na stałym lądzie w latach 1700–1100 p.n.e., byli sprawnymi inżynierami i żołnierzami. Nazwa ich kultury pochodzi od Myken, których królem miał być mityczny Agamemnon prowadzący Greków do wojny trojańskiej.

Pochodzenie przedstawicieli obu cywilizacji stanowiło jednak zagadkę. Jak tłumaczą naukowcy, teorie mówiły o migracji z różnych miejsc, w tym położonych w Europie i Azji Mniejszej. Wiadomo też, że obie kultury posługiwały się pismem, ale język minojski pozostał nierozszyfrowany. Natomiast język mykeński, jako wczesna forma greckiego, stał się częścią rodziny języków indoeuropejskich.

„Kim byli ci ludzie z epoki brązu – ludzie, którzy zamieszkiwali świat niejasno utrwalony w poezji Homera – pozostawało wielką tajemnicą” - mówi David Reich, genetyk ewolucyjny z HHMI. „Wyruszyliśmy, aby zbadać pochodzenie tych starożytnych cywilizacji” - opowiada badacz.

Dr Reich ze swoimi współpracownikami postanowił rozwikłać zagadkę za pomocą badań genetycznych. W tym celu naukowcy przeanalizował DNA pobrane z zębów i kości ze szczątków 19 przedstawicieli badanych starożytnych kultur i porównali je z danymi na temat ponad 300 innych mieszkańców starożytnego świata oraz ponad 2,5 tys. żyjących dzisiaj osób.

Analiza ta przyniosła niemałą porcję informacji. Wyniki sugerują, że ok. trzy czwarte przodków obu grup pochodzi od pierwszych rolniczych społeczności basenu Morza Egejskiego, w tym leżącej na terenie obecnej Turcji, zachodniej Anatolii, a także Grecji i greckich wysp.

Danych jest więcej. W przeciwieństwie do pierwszych greckich rolników i pozostałych mieszkańców ówczesnej Europy, badane cywilizacje w niewielkiej części pochodziły też od populacji z Kaukazu i Iranu. Okazuje się też, że Mykeńczycy w swojej linii mieli przodków nieobecnych w przeszłości Minojczyków. Mogli oni pochodzić ze stepów na północ od Morza Kaspijskiego i Czarnego.

Jak to często bywa, badanie zrodziło nowe pytania. Nie wiadomo na przykład, kiedy przodkowie Minojczyków i Mykeńczyków przybyli nad morze Egejskie. Nie są też znane szczegóły pochodzących z północy przodków społeczności mykeńskiej.(PAP)

naukawpolscenk-widget