Dzięki aktywnej sferze kulturalnej przez, wydarzenia w Atenach przez cały rok obejmują imponującą mieszankę lokalnych i międzynarodowych muzyków, artystów i grup tanecznych. Miasto ożywa w miesiącach letnich, gdzie ekrany kin przenoszą się na zewnątrz, a okoliczne place i parki tętnią muzyką i dobrą zabawą.


1. Orestes autorstwa Eurypidesa w Starożytnym Teatrze w Epidauros

wydarzenia orestes

Wystąpienie w ramach tegorocznego Athens&Epidaurus Festival. W jakim stopniu społeczeństwo może wpaść w błędne koło przestępczości, czy można znaleźć z niego jakieś wyjście? Trzej młodzi ludzie, Orestes, Electra i Pylades są uwikłani w spiralę krwi i przemocy. Nienawiść i zbrodnia, zemsta i zazdrość, to motywy przewodnie tej historii. A to wszystko prowadzi do werdyktu, który nakazuje śmierć i prowadzi do zagłady miasta.

Tragedia Eurypidesa obnaża ludzką duszę i wykorzystuje motyw ,,deus ex machina”, wymyślony przez autora.

Gdzie: Starożytny Teatr Epidaurus w Palea Epidauros w regionie Argolis. Jest to około dwie godziny jazdy od Aten.
Kiedy: 3 i 4 sierpień 2018, godzina 21:00
Bilety: od 5 do 11 euro
Ważne: przestawienie w języku grecki, z angielskimi napisami

2. „Żaby” Arystofanes

wydarzenia zabyWystąpienie w ramach tegorocznego Athens & Epidaurus Festival. To przede wszystkim wielka polemika o ideowym i artystycznym kształcie teatru starogreckiego, prowadzona w Hadesie między Ajschylosem i Eurypidesem. Ajschylus nieustannie odrzuca swojego przeciwnika wyrażeniem ,,lekythion apolesen", lub ,,stracił swój mały błysk", co powszechnie uważa się za dowcip o seksualnej impotencji Eurypidesa. Świat żywych powoli gaśnie, z powodu braku wyobraźni, aby tworzyć nowe mity. Natomiast świat podziemi wybucha życiem, ponieważ jego mieszkańcy zachowują moc wyobraźni, wciąż mając głowy pełne pomysłów.

Okraszona plebejskim humorem sztuka najwybitniejszego ze starożytnych komediopisarzy greckich.

Gdzie: Starożytny Teatr Epidaurus w Palea Epidauros w regionie Argolis. Jest to około dwie godziny jazdy od Aten.
Kiedy: 10 i 11 sierpień 2018, godzina 21:00
Bilety: od 7 do 11 euro
Ważne: przestawienie w języku grecki, z angielskimi napisami

3. Specjalne wydarzenia w Muzeum Akropolu

wydarzenia muzeumDo 30 sierpnia muzeum Akropolu organizuje specjalne wydarzenia, które mają zwiększyć zainteresowanie wśród odwiedzających.

Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, przerywniki muzyczne czy najważniejsze eksponaty archeologiczne na wystawie tymczasowej – to oferta Muzeum na Akropolu.

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w każdy piątek o godzinie 18. Prowadzone w języku angielskim przez przewodnika, który opowie o eksponatach. Bezpłatny przewodnik obowiązuje przy cenie zwykłego wejścia. Czas trwania: 60 minut.

Muzeum Akropolu zaprasza również na wieczory w restauracji muzealnej. W każdy piątkowy wieczór od godziny 20. dla gości przygotowano koncerty jazzowe. Goście restauracji będą mogli zjeść kolację z widokiem na Akropol przy dźwiękach jazzu. Restauracja będzie otwarta do północy. Zaleca się wcześniejsze rezerwacje.

4. Athens Open Air Movie Festival

wydarzenia festival film

Powraca Festiwal Filmowy w Atenach, przekształcając niektóre z najbardziej znanych przestrzeni w okolicy Aten w kina na wolnym powietrzu, pokazując jedne z najważniejszych filmów w historii kina. W tym roku program festiwalu obejmuje 18 klasycznych filmów, z których większość to słynne adaptacje literackie. Projekcje odbędą się w muzeach, na placach, w ogrodach, na deptakach i w parkach archeologicznych.

Filmy wyświetlane w sierpniu

22 sierpień, „Kolekcjoner”, 1965r., Williama Wylera

wydarzenia film kolekcjoner
Gdzie: Rematia Theatere, Halandri
Start: 21:30

Młody i samotny mężczyzna porwał studentkę sztuk pięknych, w celu zdobycia jej miłości, nawet gdyby, musiał użyć przemocy i agresji. Jeden z czołowych twórców złotej ery Hollywood, William Wyler, odłożył na bok kwestie społeczne zawarte w książce Johna Fowlesa i skupił się na współistnieniu dwóch głównych bohaterów tworzących niezwykłą więź. Trzy nominacje do Oscara, dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes, jedna za Terence Stamp i jedna za Samanthę Eggar.

24 sierpień, „Koniec długiego dnia”, 1922r., Terence Davies

wydarzenia film dlugi

Gdzie: deptak Dionysiou Areopagitou
Start: 21:30

Bud to samotny i spokojny chłopak, którego życia uspokaja się, gdy siedzi w zachwycie w lokalnym kinie, oglądając na ekranie filmowym kultowe postacie.
Filmy dają Budowi siłę do przebrnięcia przez kolejny dzień, pełnym opresyjnego środowiska szkolnego i rosnącym homoseksualizmem.

29 siepień, „Władca much”, 1963r., Peter Brook

wydarzenia wladca much
Gdzie: Ogród muzeum numizmatycznego
Start: 21:30

Samolot pełen nastoletnich chłopców rozbija się gdzieś na Pacyfiku. Grupa chłopców ratuje się lądując na bezludnej tropikalnej wyspie. Usiłują przetrwać w trudnych warunkach i zorganizować się. Wkrótce jednak dochodzi między nimi do podziału, a z czasem do brutalnej walki. Amerykański film dramatyczny, będący drugą z kolei ekranizacją powieści Williama Goldinga o tym samym tytule.

5. Pokaz tradycyjnych tańców greckich

tance greckie

Do 23 sierpnia w Teatrze Dory Stratou na Philopappou będzie można zobaczyć wykonanie tradycyjnych greckich tańców.

75 tancerzy, muzyków i śpiewaków. 2000 tradycyjnych strojów. Biżuteria, która liczy sobie nawet sto lat. Wszystkie te elementy tworzą całość występu.

O tym wydarzeniu dowiecie się więcej, wchodząc w link: Jak to się tańczy

Opr. Aneta Brzuskank-widget