Od 20 do 27 października w Varkizie odbywają się Mistrzostwa Europy Techno 293 w windsurfingu wśród młodzieży. 

Udział w zawodach bierze 236 młodych windsurferów z dwudziestu jeden państw, w tym dwudziestu dziewięciu Polaków. Zawodnicy podzieleni są nie tylko płcią, ale przede wszystkim grupą wiekową. Miałam okazję towarzyszyć im podczas ich czwartego dnia zmagań na greckich wodach.

W grupie Junior, czyli zawodników kategorii wiekowej U15, startuje łącznie 13 osób, w tym 10 z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot i 3 z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.
Natomiast w grupie Youth, czyli zawodników U17 startuje 16 osób; 10 z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot oraz 6 z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego.

regata3 regata2

W każdy dzień zawodów, przed ich rozpoczęciem organizatorzy wręczają koszulki liderów (tzw. lycry) dla trzech najlepszych osób z każdej grupy. W tym dniu wyróżnienie otrzymali Polacy Konrad Machura, plasując się na pierwszej pozycji, a także Aleksandra Wasiewicz, zajmując trzecie miejsce.

regata1 regata8

Zawody ciężko było zacząć ze względu na bardzo silny wiatr. Na maszcie wzniesiono dwie flagi. Pierwsza z nich to flaga AP, czyli tak zwana „odroczka” i druga, japońska, oznaczająca opóźnienie startu o godzinę. W trakcie oczekiwań na sygnał rozpoczynający zawody miałam okazję porozmawiać z uczestnikami z Polski. 
Około godziny 14 doszło do rozpoczęcia zawodów. Po prawie dwóch godzinach znane były już oficjalne wyniki.

regata11 regata10

Z grupy juniorów wśród chłopców podium zajęli Konrad Machura, Brytyjczyk Boris Shaw i Włoch Alessandro Melis. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Filip Dmochowski, plasując się na ósmej pozycji. Wśród starszych chłopców, pierwsze miejsce na podium zajął Grek Alexandros Kalpogiannakis, natomiast tuż po nim znalazł się Roi Hillel z Izraela i jego kolega Daniel Basik Tashtash. Kamil Manowiecki z Polski znalazł się na 9 miejscu.

regata6 regata7

W grupie młodszej dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Mika Kafri z Izraela. Na podium znalazły się również Aleksandra Wasiewicz i Amit Segev. Jeśli chodzi o dziewczęta z grupy U17, pierwsze miejsce zajęła Sharon Kantor z Izraela, drugie przypadło Francuzce Manon Pianazzie, a trzecie Rosjance Yanie Reznikovej. Polki znajdujące się najbliżej podium zajęły miejsca 10 i 11.

regata9 regata12

Polacy walczą o medale, zajmując jedne z najwyższych pozycji w rankingu, czemu zdecydowanie sprzyja nie tylko pogoda, ale również malowniczy krajobraz Varkizy.

Życzymy dalszych sukcesów na mistrzostwach!

tekst, zdjęcia: Paulina Hędrzaknk-widget