W sobotę 29 września w związku z wydaniem greckiej wersji książki „Pszczoły”, odbyło się spotkanie autorskie z jej twórcą, , który jest znanym ilustratorem. Miało ono miejsce w siedzibie Greckiej Biblioteki Narodowej w Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa.

socha2

Najpierw miałyśmy okazję uczestniczyć w warsztatach dla greckich dzieci, które prowadził sam ilustrator, wspomagając się tłumaczem. Piotr Socha z bliska pokazywał dzieciom swoją książkę, prezentując przy tym własnoręcznie wykonane ilustracje. Jak się okazało, książka nie jest bajką, ale opisuje całe życie pszczół w bardzo przyjemny sposób. Podkreśla ich ważność i rolę na świecie, która jest ogromna.

socha6

Podczas warsztatów, autor utrzymywał bardzo bliski kontakt z dziećmi. Siedział z nimi na podłodze, mając nawet przygotowane specjalne maskotki, które uszyła dla niego żona – pszczołę i kwiat – na których zaprezentował dzieciom proces zapylenia.

Nie brakło również profesjonalistów od pszczół – pszczelarzy, którzy bardzo chętnie opowiadali dzieciom o ich życiu, pokazując takie atrybuty jak strój pszczelarski czy plaster miodu.

socha4

Później można było zamienić kilka słów z Piotrem Sochą, podczas podpisywania książek. Każdy mały czytelnik mógł spodziewać się indywidualnej dedykacji ozdobionej wyszukanymi rysunkami.

socha8

Odbyły się dwa spotkania z dziećmi. Na samym końcu ilustrator udał się do większej sali, w której wcześniej odbywały się sesje z innymi autorami. Tym razem było to spotkanie, w którym w większości uczestniczyli dorośli. Podczas niego autor również opowiadał o swojej książce.

socha1
Wszystko przebiegało w bardzo miłej, można by rzec, że nawet domowej atmosferze. Piotr Socha okazał się być ciepłym, serdecznym i bardzo sympatycznym człowiekiem. Nie ma więc wątpliwości, że wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli, ze spotkań, mimo deszczowej pogody, wychodzili z wyśmienitymi humorami.

tekst, zdjęcia: Paulina Hędrzaknk-widget