To był fantastyczny wieczór obfitujący w dużo pozytywnych emocji i przeżyć. W ostatni dzień marca miałam bowiem przyjemność uczestniczyć, razem z mieszkańcami Aten - w tym z dużą grupą Polonii Greckiej - w projekcji filmu: „Sztuka Kochania - historia Michaliny Wisłockiej”. Projekcja odbyła się w ramach cyklu "50/50 Równość w kinematografii" organizowanego przez Urząd ds. Równości i Grecką Filmotekę Narodową.

sadowska r2

Sala kinowa w Filmoteki Greckiej (Ταινιοθήκη της  Ελλάδος) przy ulicy Iera Odos 48 w Atenach była wypełniona po brzegi, film w reżyserii Marii Sadowskiej usatysfakcjonowała publiczność, a samo spotkanie z reżyserką było - mam nadzieję, że nie zabrzmi to trywialnie - jak wisienka na torcie. Wywiad między twórczynią dzieła a publicznością był przepełniony wieloma ciekawymi informacjami oraz refleksjami związanymi z powstawaniem filmu.

sadowska r5Maria Sadowska okazała się być przesympatyczną, otwartą i uśmiechniętą osobą. Ta młoda, utalentowana oraz bardzo ambitna artystka, podjęła się wyzwania, jakim jest kariera w świecie kina. Jej początki w tej sferze wydają się obiecujące.

sadowska r1

Muzyka to jej pierwsza miłość, która towarzyszy jej od zawsze. Pochodząc z rodziny muzycznej, siłą rzeczy stała się piosenkarką, a z biegiem lat, także autorką tekstów, kompozytorką oraz producentką muzyczną. Szerszej publiczności polskiej znana jest przede wszystkim jako jurorka polskiego wydania The Voice.
Jednak również i reżyserstwo ją zauroczyło przynosząc jej obecnie wiele satysfakcji. Jak sama mówi, film to inny wymiar, który ma potężniejszą siłę oddziaływania na człowieka. Poprzez film próbuje uświadamiać i uwrażliwiać społeczeństwo na poruszane przez nią problemy społeczne, w szczególności problemy kobiet.

sadowska r3

Jej dwa pierwsze filmy pełnometrażowe ("Dzień Kobiet" i "Sztuka Kochania") zostały dobrze przyjęte zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność, nie tylko polską, ale także zagraniczną. Świadczyć o tym mogą nominacje i nagrody. Sama "Sztuka Kochania" zdobyła 8 nagród z 7 nominacji, w tym, zaledwie kilka dni temu (26.03) wygrane złote orły dla Magdaleny Boczarskiej za najlepszą główną rolę kobiecą, oraz dla Radzimira Dębskiego (znanego bardziej jako Jimek) za najlepszą muzykę.

sadowska r4
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Marysi, dziękujemy za osobiste jej przybycie do Aten i życzymy jej dalszych sukcesów.

Mam również nadzieję, że podobnych atrakcji w Atenach, w których będzie mogła brać udział Polonia Grecka, będzie zdecydowanie więcej.

Więcej dodatkowych informacji o wydarzeniu i filmie pod linkiem: Projekcja filmu „Sztuka Kochania”

tekst: Agnieszka Płotkowska

foto: Marzena Mavridis

 

 nk-widget