We wtorek 21 listopada podczas drugiego dnia oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Grecji, prezydent Andrzej Duda otworzył w siedzibie Fundacji Stavros Niarchos w Atenach polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Przed rozpoczęciem forum na dziedzińcu Fundacji Stavros Niarchos Andrzej Duda wziął udział w prezentacji polskiego autobusu elektrycznego Solaris Bus&Coach oraz wozu strażackiego przedsiębiorstwa Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych Sp. z o.o.

forum p forum p6 forum p1

Forum w nowoczesnym kompleksie Fundacji Stavros Niarchos w Atenach, które zgromadziło ponad 200 uczestników z Polski i Grecji, wśród których byli przedstawiciele biznesu - głównie z sektora zielonej energii, czystej technologii i gospodarki odpadami, rozpoczął swoim wystąpieniem Pan Elias Athanasiou - Prezes Enterprise Greece oraz Pan Tomasza Pisuli - Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). W obu wypowiedziach wyrażono chęć do współpracy gospodarczej a szczególnie w zakresie w zielonych technologii.

forum p15 forum p17 forum p11

Podczas forum prezes PAIH, Tomasz Pisula zwrócił uwagę, że Polska jest jednym z głównych światowych producentów i eksporterów jachtów i luksusowych łodzi. Pisula zapowiedział otwarcie wkrótce biura handlowego w Atenach. Jego zadaniem, jak mówił prezes PAIH, będzie wspieranie polskich i greckich firm zainteresowanych inwestowaniem w Polsce i wymianą handlową.

Forum zaszczycił swą obecnością Pan Andrzej Duda Prezydent RP. W wystąpieniu głównym zwrócił uwagę, że jego wizyta w Grecji jest pierwszą na tym szczeblu od 17 lat. W związku z tym wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do rozwoju wzajemnych relacji zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

Prezydent przypomniał, że w ostatnim roku obroty handlowe między Grecją i Polską osiągnęły rekordową wartość prawie 1,3 mld dolarów. Jednocześnie wyraził nadzieje, że na 100. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych w 2019 r., wartość wymiany handlowej z Grecja dojdzie do poziomu 2 mld dolarów.

forum p9 forum p16  forum p18

Natomiast minister finansów i rozwoju Dimitris Papadimitri wskazał najbardziej perspektywiczne branże we współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Grecją. Mówił, iż główny wzrost w obrotach odnotowano w sektorach turystycznym, energetycznym, przemyśle i służbie zdrowia. W ocenie greckiego ministra perspektywiczna jest też współpraca w sektorze nieruchomości i telekomunikacji. Powiedział również o planach współpracy z polskimi budowlańcami przy budowie domków letniskowych.

W dalszej części Forum nastąpiło uroczyste podpisanie dwóch umów: o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. i jej greckim odpowiednikiem Enterprise Greece S.A. oraz o współpracy pomiędzy Solaris Bus & Coach S.A. a koncernem elektroenergetycznym Public Power Corporation S.A. w dziedzinie elektro mobilności w transporcie publicznym.

forum p10 forum p13 forum p3

W drugiej części Forum miała miejsce prezentacja multimedialna Solaris Hellas S.A., dotycząca nowych technologii wspomagających i usprawniających funkcjonowania miast poprzez zastosowanie autobusu Solaris Urbino Electric.

W następnej kolejności, zaprezentowano perspektywę dwustronnej współpracy gospodarczej w zakresie zielonych technologii.
Prezentacje przedstawili:
arrowPani Karolina Zaręba, Polska Agencjia Inwestycji i Handlu
arrowPan Nikos Stamou, Enterprise Greece
arrowPan Sotiris Kapellos, Prezes Hellenic Association of Photovoltaic Companies
arrowPani Bożena Adamska, Zastępca Dyrektora Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwo Środowiska, projekt GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii

forum p12 forum p4 forum p14

Na zakończenie forum podziękowania dla uczestników i organizatorów Forum wygłosił Pan Mirosław Gojdź, Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach.

Ostatnim wydarzeniem komponentu gospodarczego był udział Prezydenta PR w śniadaniu z liderami polskiego i greckiego biznesu, w którym ze strony greckiej wzięli udział: wicepremier Ioannis Dragasakis oraz minister gospodarki i rozwoju Dimitris Papadimitriou. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Armatorów Greckich oraz Greckiej Izby Morskiej i kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski i Grecji.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridisnk-widget