Ponad sto milionów euro zarabiają rocznie organizacje przestępcze, które działają w Grecji. Chodzi głównie o handel narkotykami i przemyt migrantów. Tak wynika z raportu policji, który opublikowała dziś grecka gazeta Kathimerini.

Zgodnie z raportem w 2017 roku zwiększyła się liczba przemytników ludzi, którzy dostali się w ręce greckiej policji. Są to głównie obywatele Syrii, Pakistanu, Albanii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Przemyt migrantów stanowi największy nielegalny proceder w Grecji.

Jeśli chodzi o narkotyki, znacznie wzrosła liczba konfiskowanych przez policję konopi indyjskich z Albanii. Według autorów raportu są one transportowane przez Grecję do Turcji. Albania pozostaje największym producentem haszyszu w Europie, a Grecja opisywana jest jako kraj tranzytowy dla heroiny, która produkowana jest w Azji i przez południową oś bałkańską przerzucana do krajów europejskich.

Przestępstw takich jak kradzieże, włamania czy napady z bronią dokonują przeważnie zagraniczne mafie. Są to głównie gruzińskie, albańskie, ale też greckie grupy przestępcze.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/wkrznk-widget