Sytuacja na Morzu Egejskim, konflikt cypryjski, kryzys migracyjny, religijne prawa mniejszości narodowych i Jerozolima – to główne tematy, do których odnieśli się na wspólnej konferencji prasowej premier Grecji i prezydent Turcji. To pierwszy dzień wizyty Recepa Erdogana w Grecji.

Premier Grecji Aleksis Tsipras zapowiedział, że oba kraje będą ściślej współpracować ze sobą w kwestii kryzysu migracyjnego zwłaszcza w okolicy Ewros. Jednocześnie zaapelował o zaprzestanie naruszania przez tureckie samoloty greckiej przestrzeni powietrznej na Morzu Egejskim. Odnosząc się do kwestii Cypru Aleksis Tsipras podkreślił, że wyspa została podzielona na skutek nielegalnej inwazji tureckiej. Ze swej strony prezydent Turcji ponownie upomniał się o wydanie ośmu tureckich wojskowych, którzy zbiegli do Grecji. Aleksis Tsipras oświadczył, że decyzję w tej sprawie podjął grecki sąd, który jest niezależny. Zaznaczył też, że Grecja wspiera Turcję w jej drodze ku Europie. „Grecja będzie wspierać demokratyczną Turcję, która będzie patrzeć w stronę Europy. Wierzymy, że jak najszybciej powróci ona na demokratyczną drogę” – mówił Tsipras.

W sprawie Jerozolimy premier zaznaczył, że Grecja jest za pokojowym rozwiązaniem jakie przewiduje ONZ. „Decyzja uznania całej Jerozolimy jako stolicy Izraela nie pomaga w osiągnięciu pokoju we wrażliwym regionie i tak pełnym napięć” – dodał Aleksis Tsipras.

Politycy mówili też o zaciśnieniuu współpracy gospodarczej między obu krajami, zwłaszcza w turystyce i walce z terroryzmem.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mcm/kry

polskie radionk-widget